Ekonomi

AB, Ukrayna ihtilafı nedeniyle Sovcomflot’u yaptırımlarla hedef almaya hazırlanıyor

Avrupa Birliği, Kremlin’in Ukrayna’daki askeri eylemleri için finansman olanaklarını daha da kısıtlamak amacıyla Rusya’nın en büyük petrol taşımacılığı şirketi Sovcomflot PJSC’ye yaptırım uygulamaya hazırlanıyor. Bu bilgi Bloomberg News’in Salı günü ulaştığı bir belgeden alınmıştır.

AB’nin bu adımı, Rusya’nın 2022’de başlattığı ve devam eden çatışma nedeniyle Moskova üzerindeki baskıyı arttırmayı amaçlayan ABD’nin 2024’ün başlarında attığı adımları yankılayacak. ABD’nin yaptırımları, Rus işletmelerini cezalandırmaya ve faaliyet alanlarını sınırlamaya yönelik daha geniş bir girişimin parçasıydı.

Yaptırımların sonuçları Sovcomflot’un yönetimi tarafından da kabul edildi. Geçtiğimiz hafta şirketin başkanı, ABD yaptırımlarının cari yıl için gelir tahminlerini potansiyel olarak etkileyebileceğini ve şirketin faaliyetlerini şimdiden kısıtladığını belirtti.

Şu an itibariyle Sovcomflot, potansiyel AB yaptırımlarıyla ilgili sorulara yanıt olarak kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmadı. Avrupa Komisyonu da resmi olarak teyit edilmeden önce olası yaptırım listelerini tartışmama politikasına bağlı kalarak Bloomberg raporu konusunda sessizliğini korudu.

Sovcomflot, 2023 yılında 75 milyon metrik ton petrol taşımış olmasıyla küresel tanker pazarında önemli bir oyuncu olarak kabul edilmektedir. Şirketin başlıca teslimat rotaları arasında Çin, Hindistan ve Akdeniz bölgesindeki varış noktaları yer alıyor. Önerilen AB yaptırımları, Batılı kuruluşlar tarafından uygulanan ve giderek artan kısıtlayıcı önlemler karşısında Rus denizcilik devi için bir başka önemli zorluk teşkil edecektir.

InvestingPro İçgörüleri

Sovcomflot PJSC potansiyel AB yaptırımlarıyla karşı karşıya olduğundan, finansal sağlığı ve piyasa performansı önemli ilgi alanları haline geliyor. InvestingPro verilerine göre, şirket %6,04 temettü verimine sahip ve son temettünün çıkış tarihi 16 Mayıs 2024. Bu, hissedarlara güçlü bir getiri sağlandığını gösteriyor ve yaptırımların şirketin finansal getirileri üzerindeki etkisini izleyen yatırımcılar için dikkate alınması gereken bir nokta olabilir.

Hisse senedi performansı açısından Sovcomflot, %6,73’lük 1 Yıllık Fiyat Toplam Getirisi ile nispeten istikrarlı olmuştur. Ayrıca, hisse senedi 52 haftanın en yüksek değerine yakın, bu değerin %97,2’sinde işlem görüyor ve bir önceki işlem seansını 5,04 USD’den tamamladı. Bu durum, jeopolitik gerilimlere ve yaptırımlara rağmen piyasanın dirençli bir konumda olduğunu gösteriyor.

InvestingPro İpuçları, Sovcomflot’un düşük bir Fiyat / Defter katsayısı ve düşük bir kazanç katsayısı ile işlem gördüğünü ve bunun değer odaklı yatırımcılara hitap edebileceğini vurguluyor. Ayrıca, analistler şirketin bu yıl kârlı olacağını tahmin ediyor ki bu da yaptırımların şirketin kâr hanesi üzerindeki potansiyel etkisini göz önünde bulunduran paydaşlar için çok önemli bir bilgi.

Sovcomflot’un finansallarını ve gelecekteki görünümünü daha derinlemesine incelemek isteyenler için, şirketin brüt kâr marjları ve borç seviyeleri hakkında bilgiler de dahil olmak üzere ek InvestingPro İpuçları mevcuttur. Kapsamlı bir analiz için erişilebilecek 10 InvestingPro İpucu daha listelenmiştir. Okuyucular bu analizlerden faydalanmak için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak https://www.investing.com/pro/FLOT adresinden InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim kazanabilirler.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

dicleajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu