Haber

ABD ile Umman, Yemen krizi için çözüm yollarını görüştü

ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking ve Umman Dışişleri Bakanlığı Diplomatik İşler Müsteşarı Halife bin Ali Harisi’nin, Yemen krizi için siyasi tahlil yollarını görüştüğü bildirildi.

Umman haber ajansında yer alan habere nazaran Linderking ile Harisi, Umman’ın başkenti Maskat’ta bir ortaya geldi.

Görüşmede, Yemenli tarafların, Yemen ve bölge ülkeleri için güvenlik ve istikrar sağlayacak siyasi bir tahlile ulaşmasını desteklemek için gösterilen uğraşların gözden geçirildiği kaydedildi.

İki yetkilinin görüşmesinde Husilere, Yemen limanlarına yönelik akınlarını derhal durdurma, barış fırsatını kıymetlendirme ve yıkıcı savaşı sona erdirmenin tek yolunun müzakere edilmiş ve Yemen liderliğindeki kapsamlı bir siyasi tahlilde yattığını kabul etme daveti yapıldığı aktarıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı 27 Kasım’da, Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking’in sürmekte olan barış gayretlerini desteklemek için Umman ve Suudi Arabistan’ı kapsayan bir seyahate başladığını duyurmuştu.

Yemen Başkanlık Kurulu Lideri Reşad el-Uleymi de bugün, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg ile ülkedeki barış sürecini canlandırmak için gösterilen uğraşlar konusunu görüşmüştü.

Görüşmenin, siyasi bir mutabakata varmak için diyaloğu geliştirme eforlarına odaklandığı kaydedilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu