Ekonomi

ABD SEC başkanı hızlı eter ETF onaylarının ipuçlarını verdi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto para birimi etere bağlı borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) piyasaya sürülmesinin ufukta olabileceğini ve zamanlamanın büyük ölçüde ETF ihraççılarının SEC’in sorularına yanıt vermesine bağlı olduğunu belirtti.

SEC, Nasdaq, CBOE ve NYSE gibi büyük borsaların spot eter ETF’lerini listeleme başvurularını çoktan onayladı ki bu kripto para sektörü için beklenmedik bir gelişmeydi.

Bu ETF’lerin işlem görmeye başlamasından önce SEC’in, yatırımcılara yönelik açıklamaları detaylandıran ihraççıların kayıt beyanlarını onaylaması gerekiyor. Bu süreç tipik olarak ETF ihraççıları ile SEC yetkilileri arasında kapsamlı bir iletişimi içerir.

Gensler, ihraççıların bu aşamadaki rolünü vurgulayarak, “Bu kayıt şirketleri aldıkları yorumlara yanıt vermek için kendi kendilerini motive ediyorlar, ancak ne kadar duyarlı oldukları gerçekten onlara bağlı” dedi. Bunun haftalar mı yoksa aylar mı alacağı konusunda bir tahminde bulunmaktan kaçındı.

SEC’in eter ürünlerine yönelik son yaklaşımı, Grayscale Investments’ın geçen yılki yasal mücadelesinden etkilendi. Firma, SEC’in bitcoin vadeli işlemlerine bağlı ETF’leri daha önce onaylamasının, vadeli işlemler ve spot fiyatlar arasındaki yüksek korelasyon nedeniyle spot bitcoin ETF’lerinin onaylanmasına yol açması gerektiğini başarıyla iddia etti.

Bitcoin ve ether davaları arasındaki benzerliklere değinen Gensler, ethereum vadeli işlemlerinin geçen yıldan bu yana işlem gördüğünü ve SEC personelinin bitcoin alanındakilere benzer korelasyonlar gözlemlediğini belirtti.

Mahkemenin Grayscale lehine verdiği kararın ardından SEC, Ocak ayında spot bitcoin ETF’lerini onayladı. O dönemde Gensler mahkemenin kararını kabul etmiş ve bu ürünlerin onaylanmasının “ileriye dönük en sürdürülebilir yol” olduğuna inandığını ifade etmişti.

Bu gelişmelere rağmen Gensler, “sahtekarlık, dolandırıcılık ve çatışmalarla dolu” olarak görmeye devam ettiği daha geniş kripto para piyasası konusunda temkinli bir duruş sergiledi. Bu duygu, SEC’in hızla gelişen dijital varlık alanında yatırımcıların korunmasına ilişkin süregelen endişesinin altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu