Haber

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pakistan Group, Biden ve Blinken’e insan hakları ihlallerine son verme çağrısında bulundu

YENİ ABD Temsilciler Meclisi Pakistan Küme Lideri Sheila Jackson Lee, Lider Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’i “Pakistan’daki muhalefete yönelik insan hakları ihlallerine son verilmesi konusunda ısrar etmeye” çağıracağını söyledi.

Lee, Twitter’da yaptığı bir gönderide, “Pakistan’daki insan hakları ihlalleri ve hükümete barışçıl bir şekilde karşı çıkanların yeterli korunmaya sahip olmamasından” endişe duyduğunu söyledi.

Özellikle eski Pakistan Başbakanı İmran Khan’ın tutuklanmasından dolayı üzgün olduğunu ifade eden Lee, ülkede yaşananları “açık bir adaletsizlik” olarak nitelendirdi.

Lee, Başkan Biden ve Dışişleri Bakanı Blinken’e dilekçe vererek muhalefete ve diğerlerine yönelik insan hakları ihlallerine son vermeleri, ABD-Pakistan ilişkilerini iyileştirmeleri ve demokratik bir Pakistan’ı desteklemeleri için dilekçe vereceğini söyledi.

Khan’ın tutuklanması ve protestolar

Eski Başbakan Khan’ın Pakistan’da yolsuzlukla suçlandığı dava nedeniyle 9 Mayıs’ta tutuklanmasının ardından başlayan protestolarda en az 10 kişi hayatını kaybetti.

Gösteriler sırasında çok sayıda özel ve kamu malı tahrip edildi, polis araçları ateşe verildi. Protestolar sırasında Rawalpindi’deki Genelkurmay Başkanlığı da dahil olmak üzere farklı şehirlerdeki askeri kurumlar da hedef alındı.

11 Mayıs’ta Anayasa Mahkemesi, Han’ın tutuklanmasının yasa dışı olduğuna karar verdi ve derhal serbest bırakılmasına karar verdi. Khan, 12 Mayıs’ta kefaletle serbest bırakıldı.

Pakistan İçişleri Bakanı Rana Sanaullah, 26 Mayıs’ta Khan’ın tutuklanmasının ardından başlayan gösterilerde şiddete karıştıkları iddiasıyla 33 sivilin askeri mahkemelerde yargılanmak üzere silahlı kuvvetlere teslim edildiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu