İş

Amazon, oyun bölümlerinde 100’den fazla çalışanını işten çıkarıyor

HANDE BERKTAN

ABD’nin Seattle merkezli e-ticaret, bulut bilişim ve yapay zeka teknolojileri şirketi Amazon’un CEO’su Andy Jassy, ​​Ocak ayı başında daha önce açıklanan iş gücü azaltma planı kapsamında işten çıkarmaların 18 bin kişiyi geçeceğini açıklamıştı. Twitch, pazarlama ve Amazon Web Servisleri gibi bulut bilişim bölümlerinde işten çıkarmaların beklendiği şirketteki eleştiri dalgası, oyun geliştirme departmanlarını da vurdu.

Şirketten yapılan açıklamada Prime Gaming, Game Growth ve Amazon Games’in San Diego stüdyosunun da yer aldığı oyun bölümlerinde 100’den fazla çalışanın işten çıkarıldığı açıklandı. İşten çıkarılanlar, yeni iş bulmak için kıdem tazminatı, sağlık yardımları ve ücretli izin alabilecekler.

Amazon Games Başkan Yardımcısı Christoph Hartmann, bazı çalışanlarını yeni projelere atadığını açıkladı. Hartmann ise Irvine ve Montreal’deki ekiplerin büyümeye devam edeceğini belirtti. Amazon’un yayıncılık çabaları da genişleyecek.

Amazon’un oyun geliştirme çabaları istenilen sonuçları vermedi. Oynaması ücretsiz bir tetikçi olan Crucible girişimi, yalnızca kısa bir süre için halka açıktı ve birkaç ay sonra kapatıldı. Amazon Games’in San Diego stüdyosunu altı yıl boyunca yöneten eski bir Sony Online Entertainment yöneticisi olan John Smedley, ayrılacağını duyurdu.

Teknoloji devi, çalkantılı bir küresel ekonomi ve pandemik toparlanmanın etkileriyle uğraşırken şirket genelinde maliyetleri düşürmenin yollarını arıyor. Bu bağlamda, oyun platformunda çalışanların işten çıkarılması, büyük bir stratejinin küçük bir bölümünü temsil ediyor.

haber-hanak.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu