İş

Amazon Web Services (AWS), 2023 İçin 4 Telekomünikasyon Sektörü Tahminini Paylaşıyor

AWS Global Telekomünikasyon İş Birimi Başkan Yardımcısı Adolfo Hernandez’in öngörülerine göre 2023 yılında telekomünikasyon branşında bilgiye daha fazla değer verilecek, sürdürülebilirlik ve elektrik maliyetleri gündemde olacak, 5G ekosistemi büyüyecek ve telekomünikasyon şirketler dönüşecek.

 

Son iki yılda olduğu gibi 2023 yılı da muhtemelen bir değişim yılı olacak. Bu durum pek çok branşta olduğu gibi telekomünikasyon sektörünü de etkileyecektir. AWS Küresel Telekomünikasyon İş Birimi Başkan Yardımcısı Adolfo Hernandez, telekomünikasyon şirketleri için ortaya çıkacağını düşündüğü 4 trendi paylaştı.

 

1. Verilere daha fazla önem verilecek 

T-Mobile, Filipinler merkezli Globe Telecom ve İskandinavya merkezli Telia gibi telekomünikasyon şirketleri, müşteri deneyimlerini kolaylaştırmak ve kampanyaları otomatikleştirmek için şimdiden veri ve yapay zekadan (AI) yararlanıyor. Yine de, departmanın şu anda kullanmadığı pek çok potansiyel var. Üçüncü taraf tanımlama bilgilerinin kullanımdan kaldırılmasıyla, birinci taraf veri kaynakları daha da pahalı hale gelecektir.

 

Telekomünikasyon şirketlerinin veri okyanusları var, ancak birden fazlası dağınık ve silolar halinde. Örneğin, operasyonel veriler, operasyonel güçlendirme sistemleri (OSS) ve iş güçlendirme sistemleri (BSS) gibi çok sayıda eski teknoloji ve platformda depolanır. Ayrıca, telekomünikasyon fiyat zincirindeki çok sayıda bağımsız yazılım satıcısı (ISV), bilgilerini kilitli kapılar ardında saklar. Bu, kuruluş genelinde verileri birleştirmeyi, yönetmeyi ve paylaşmayı zorlaştırır.

 

Bir bilgi ağı mimarisi, telekomünikasyon bilgilerinin serbest bırakılmasına yardımcı olabilir. Bilgi ağı, farklı alanlardan gelen her veri kümesinin, dönüştürücü sonuçlar elde etmek için kullanılabilecekleri merkezi bir katalogda paylaşılan bir eser olarak ele alınmasını sağlar.

 

Bir bilgi ağı aynı zamanda iş kollarının yapılacak iş için gerçek araçlara sahip olmasını sağlar. Örneğin, veri bilimci olmayanların da makine öğrenimi (ML) modelleri oluşturmasını, eğitmesini, dağıtmasını ve benimsemesini sağlayarak yeniliği hızlandırabilir ve müşteri deneyimini zenginleştirebilir.

 

2. Sürdürülebilirlik gündemin ilk sırasında olacak.

Enerji maliyetleri arttıkça sürdürülebilirlik gündemin üst sıralarında olacak ve bilgiye dayalı bir yaklaşım buradaki çabalara yardımcı olabilir.

 

Mobil şube odaklı bir araştırma şirketi olan GSMA Intelligence’a göre, 2021 yılında telekomünikasyon şirketlerinin faaliyet giderlerinin yüzde 15-40’ını enerji tüketimi oluşturuyor ve bu sayının artması bekleniyor. Mobil şebeke operatörleri için bu güç tüketiminin büyük kısmı (yüzde 60-75) radyo erişim şebekelerinden (RAN) gelir.

 

Veri trafiği yükleri aralıklıdır, yani yoğun trafik dönemlerinde bile güç tüketimini azaltmak için RAN’ın farklı bölümleri kısa bir süre için uyku moduna alınabilir. Örneğin, Avustralya’daki bir şebeke operatörü, bir sahadaki güç amplifikatörü sembolünü kapatarak herhangi bir hizmet kesintisi olmadan güç tüketimini yüzde 7’den fazla azaltmayı başardı. Telekomünikasyon şirketleri, bilgi ve yapay zeka/makine toplama uygulamalarını kullanarak bu süreci izlemek ve otomatikleştirmek için akıllı hizmetlerden yararlanabilir.

 

Buluta geçmek daha da fazla güç tasarrufu sağlar. Uluslararası analist firması 451 Research tarafından yürütülen çok sayıda araştırma, şirket içi iş yüklerini AWS’ye taşımanın iş yükünün karbon ayak izini yaklaşık yüzde 80 oranında azaltabileceğini gösteriyor.

 

İsveç merkezli Vilma, Spark New Zealand ve DISH gibi telekomünikasyon şirketlerinin şimdiden bulutu benimsediğini görüyoruz. Ayrıca 5G çekirdeğindeki işlemcilerdeki yenilikler enerji kullanımını azaltabilir. Örneğin, Japonya’da NTT DOMOCO ve NEC, yerleşik x86 işlemcilere kıyasla güç tüketimini ortalama yüzde 72 oranında azaltmayı başardı.

 

3. Ağlar olgunlaştıkça iş ortakları artacak ve 5G ekosistemi büyüyecek.

Geçtiğimiz birkaç yılda, 5G’nin ek gelir elde etme vaatlerini duyduk, ancak henüz bir sonuç görmedik. 2023 yılı bu bağlamda bir dönüm noktasının başlangıcı olacaktır.

 

ABD’deki tüm büyük hizmet sağlayıcıların ülke çapında 5G ağları vardır. GSMA’nın farklı raporları, Avrupa’da 50 Avrupa ülkesinden 34’ünün ve Asya Pasifik’te 14’ünün 5G kullandığını gösteriyor.

 

5G’nin potansiyelini gerçekleştirmenin önündeki son engel ekosistemdir. Yani, 5G hizmetleri sağlamak ve 5G ağları oluşturmak için orta şube ve orta işlevli yan kuruluşların kurulması gerekiyor.

 

Özel kablosuz ağlar, sektörde 5G kullanımı için büyük umut vaat ediyor. IDC, özel LTE/5G kablosuz ağlarının toplam pazar boyutunun 2026 yılına kadar 8,3 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Ancak, özel bir ağı planlamanın, oluşturmanın, dağıtmanın ve yönetmenin yüksek maliyeti ve karmaşıklığı nedeniyle benimsenmesi beklenenden daha yavaş oldu. 2023’te, tıpkı Verizon ve Vodafone’un uç bilişimi hızlandırmak için ortaklıklar kurması gibi, daha fazla telekomünikasyon şirketinin yan kuruluşlar kurmasını bekliyoruz.

 

4. Telekomünikasyon şirketlerinin kendileri de dönüşecektir. 

Önümüzdeki yıl için dördüncü trend, telekomünikasyon şirketlerinin daha fazla gelir elde etmek için müşterileriyle ilişki kurma biçimlerini ve iş yapma biçimlerini dönüştürerek daha fazla teknoloji odaklı olacak şekilde hızlı bir evrim geçirmesi olacak.

 

Bu değişim iki modülden oluşmaktadır.

Birincisi, telekomünikasyon şirketlerinin iletişim sağlayıcılardan dijital hizmet sağlayıcılara dönüşmesi ve ağlarını güçlendirmesi gerekecek. Örneğin Güney Kore merkezli SK Telecom, kendisini bir yapay zeka şirketine dönüştürüyor. Öte yandan Swisscom, teknik ve ticari personelini müşterilere bulut seyahatlerinde tavsiyelerde bulunmaları için eğiterek müşteriler için değerini artırıyor.

 

İkincisi, telekomünikasyon şirketlerinin ağlarını bir platform olarak kullanmak için operasyonlarını değiştirmeleri gerekecek. Bu yaklaşım, ağ kurulumlarından para kazanmanın yeni bir yolunu sağlayacaktır.

 

Bu dört trendi benimsemek kolay olmayacak. Ancak 2023’te değişikliği gerçekleştiren telekomünikasyon şirketleri, daha fazla büyümek ve yeni yeniliklere uyum sağlamak için daha iyi bir konumda olacak.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu