Ekonomi

Asya’daki askeri tatbikatlar gelişmiş uçaklar ve insansız hava araçlarıyla genişleyecek

Bölgesel askeri tatbikatları arttırmaya yönelik önemli bir adım olarak Beş Güç Savunma Düzenlemeleri (FPDA) savunma bakanları bu yıl Asya’da daha karmaşık askeri tatbikatlar yapma konusunda anlaştı. Bu tatbikatlarda insansız hava araçları, beşinci nesil savaş uçakları ve gözetleme uçakları gibi ileri teknolojiler kullanılacak.

Avustralya, İngiltere, Malezya, Yeni Zelanda ve Singapur’dan oluşan 53 yıllık bir savunma paktı olan FPDA, Cuma günü Singapur’daki Shangri-La Diyaloğu savunma toplantısı sırasında duyuru yaptı. Bu karar, küresel güçler arasında artan gerilim nedeniyle Asya’da askeri tatbikatların sıklaştığı bir dönemde alındı.

Avustralya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Richard Marles, Avustralya’nın bu yılın ilerleyen dönemlerinde Bersama Lima tatbikatına ilk kez F-35 Müşterek Taarruz Uçağı ile katkıda bulunacağını vurguladı. Malay dilinde “Beşi Bir Arada” anlamına gelen Bersama Lima, daha önce Malezya’da düzenlenen yıllık bir askeri tatbikattır.

Marles daha karmaşık tatbikatların FPDA’nın artan hırsını gösterdiğini vurguladı. Ayrıca Yeni Zelanda Savunma Bakanı Judith Collins tatbikatlar kapsamında ilk kez bir P-8 Poseidon’un Singapur’a konuşlandırılacağını açıkladı. P-8, ABD’nin önde gelen denizaltı avcı-izleyicilerinden biridir ve Çin’in denizaltı faaliyetlerine karşı bölgede giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Singapur’un Endonezya’da Güney Çin Denizi ve Hint Okyanusu’nu birbirine bağlayan kilit denizaltı kanallarına yakın stratejik konumu bu tatbikatların önemini vurgulamaktadır.

Tatbikatların artan karmaşıklığına rağmen Marles, FPDA’nın faaliyetlerinin “Çin’le ilgili olmadığını”, üye ülkelerin birlikte yakın çalışma arzusuna odaklandığını belirtti. Malezya Savunma Bakanı Mohamed Khaled Nordin bu yılki tatbikatların insansız hava araçları ve diğer “konvansiyonel olmayan” unsurları içereceğini belirtti.

Birleşik Krallık’ın gelecekteki askeri angajmanlara katılımı da tartışıldı ve Birleşik Krallık temsilcisi, güvenlik politikası genel müdürü Paul Wyatt, 2025 yılında bölgeye bir uçak gemisi gönderme planlarını açıkladı. Bu konuşlandırmanın FPDA’nın tatbikat programıyla nasıl uyum sağlayabileceği konusunda görüşmeler devam ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu