Haber

Bakan Bilgin’den Dikkat Çeken Mesaj: Çalışma Süresi 6 Saat mi Olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, 1 Mayıs’ta yaptığı açıklamada çalışma saatlerine ilişkin dikkat çekici bir mesaj verdi. Bakan Alim, çalışma saatlerinin yeniden düzenleyerek 6 saat olabileceğini belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, 45 saatlik çalışma haftasının kısaltılması gerektiğini belirtti.

Bakan Bilgin’in dikkat çeken açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

“Bu 8 saatlik talebin olduğu dönem hepimizin bildiği gibi sanayi çağının başladığı dönemdi.”

“Muhtemelen bu teknolojik değişimle, bu teknolojik devrimle hizmet sektöründe çalışan işçilerin, emekçilerin, emekçilerin ürettikleri değer, ürettikleri ürün, ürettikleri hizmet katlanarak arttı.”

“Bunun için bugün ilk tartışılması gereken, bu 1 Mayıs’larda tartışılması gereken ilk şey, çalışma saatlerinin hala sanayi çağının başında talep edilen 8 saat civarında kalması mı? Tabii ki açık olamaz”

Bu nedenle biz Türkler de birim verimlilik artışını dikkate alarak çalışma hayatımızı modernize etmek ve çalışma saatlerimizi daha insani koşullarda yeniden düzenlemek zorundayız.”

İngiltere’de 6 saatlik uygulamanın başladığını belirten Bilgin, “5 saatlik bir deneme var. Dünyanın birçok yerinde bu çalışmalar yapılıyor. 1 Mayıs’ta çalışma çıkarlarını görüşmeliyiz” dedi. söz konusu. sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu