Sağlık

Bulantıdan Sonra Kustuğumuz Zaman Neden Rahatlarız?

Birçok insan için kusma, bir hastalığın en kötü şeklidir. Ancak ne kadar rahatsız edici olsa da, vücudunuz kusmanıza neden olarak sizi pürüzsüz hissettirmeye çalışıyor. Öyleyse neden kustuktan sonra rahatlama hissediyorsunuz? Detaylar için buraya gelin…?

Kaynak:https://www.columbiatribune.com/story…

Birçok insan için kusma, hastalığın en korkunç şeklidir. Ama ne kadar rahatsız edici olsa da, vücudunuz kusmanıza neden olarak size bir nitelik kazandırmaya çalışıyor.

Kusmanın en yaygın nedeni, vücudunuzun size harcandığını hissettiği bir şeyden kurtulmaya çalışmasıdır. Kötü bir virüs veya vücudun tehdit olarak gördüğü bir kimyasal olabilir.

Vücudunuz onları normalden çok daha hızlı çıkarmak için çalışmaya başlar.

Mideniz, sınır sistemiyle iletişim kurmak için serotonin adı verilen bir kimyasal olan özel sensör hücrelerle kaplıdır. Mide sensörleri kötü bir şey algıladığında, sınır sistemine bir sinyal gönderir ve bu da beyninize bir sinyal gönderir.

Kusma emri aslında beyninizden gelir, midenizden değil. Beyin yeterli sinyale sahip olduğunda, kusma sürecini başlatmak için midenize bir dönüş sinyali gönderir.

Birincisi, beyniniz size bir şey olacağına dair sizi uyarmak için o hastalıklı hissi verir. İkincisi, kusmadan önce vücudunuz fazladan tükürük üretir ve bu da dişlerinizi güçlü asitten korumaya yardımcı olur.

Kusma işlemi bittikten sonra vücudunuz son aşamada kendinizi daha rahat hissetmeniz için kimyasallar salgılar. Kustuktan sonra ‘daha iyi hissetme’ hissi sadece hayal gücünüzden değil, aynı zamanda biyolojinizin çalışmasından da kaynaklanmaktadır.

kilimliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu