Haber

Çinli Araştırmacılar Güney Çin Denizi’nde 15 Balina Türü Gözlemledi

SANYA, 17 Temmuz (Xinhua) — Çinli araştırmacıların Güney Çin Denizi’nin kuzey sularında yürüttüğü bilimsel araştırmada en az 15 balina türü gözlemlendi.

Bilimsel keşif, Çin Bilimler Akademisi Derin Deniz Bilim ve Mühendislik Enstitüsü Deniz Memelileri ve Deniz Biyoakustik Laboratuvarı’ndan bir araştırma ekibi tarafından yönetildi. Ekip, 3.500 kilometreyi aşan 20 günlük bir keşif gezisinin ardından 15 Temmuz’da Çin’in güneyindeki Hainan eyaletindeki Sanya şehrine döndü.

Araştırmada görsel ve pasif akustik gözlemin birleşiminden oluşan ve çevresel DNA koleksiyonu ile desteklenen bir yöntem kullanıldı. Derin sulara dalan 10 tür de dahil olmak üzere en az 15 balina türünü gözlemleyen araştırmacılar, açık denizde yaşayan beş yunus türü de tespit etti.

Bu son bilimsel keşif, araştırmanın yürütüldüğü sulardaki güçlü balina biyoçeşitliliğine dair daha fazla kanıt sağlıyor. Araştırmacılar, deniz ekosistemlerinin en değerli türlerinden biri olan balinaların, yerel çevre koşullarının iyi bir göstergesi olduğunu ve Güney Çin Denizi’ndeki ekolojik ortamın daha iyi korunması için büyük araştırma değerine sahip olduğunu belirtti.

Laboratuvar, 2019 itibariyle Güney Çin Denizi’nde art arda beş yıl içinde altı bilimsel keşif yaptı. Araştırma sonuçlarının, bu sularda yaşayan nesli tükenmekte olan ve nadir bulunan deniz canlılarının daha fazla korunması için bilimsel temel oluşturması bekleniyor.

pozanti-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu