Ekonomi

Cumhuriyetin 100. Yılına Özel Hatıra Paraları Basıldı

Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla basılarak tedavüle sunulan 5 lira değerindeki hatıra paralarına ilişkin tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan “Cumhuriyet’in 100’üncü Yılı Anısına 5 TL Hatıra Parası İhracına İlişkin Tebliğ”e göre, Darphane Genel Müdürlüğü tarafından özellikleri belirlenen 5 TL’lik hatıra paralar, Pul Matbaası, 100 milyon adet limitiyle basıldı.

Madeni paraların çapı 28,15 milimetre, kalınlığı 1,70 milimetre, ağırlığı ise 8,25 gramdı. Sikkelerin ön yüz desenine, dış halkadaki 8 köşeli Selçuklu yıldızı motifi ve bu motifin dış konturunun tekrarı kullanılarak derinlik kazandırılmıştır.

Ayrıca ön yüzde halka ile göbeğin birleşim yerinde ay yıldız yer almakta olup, ortada ise “Türkiye Asır” logosu yer almaktadır. Logonun solunda 5 rakamı, alt kısmında “Türk lirası” yazısı ve metnin altında “2023” ibaresi bulunmaktadır.

Arka yüz deseninde Cumhuriyetin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kabartması, altta Cumhuriyetin 100. yıl logosu ve çevresinde “Türkiye Cumhuriyeti” yazısı yer almaktadır.

Tebliğ 29 Ekim 2023 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdi.

cumayerihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu