Ekonomi

Eskişehir’den Ankara’ya tohum desteği

ESKİŞEHİR (İGFA) – Türkiye’nin tarımda dışa bağımlılığının önüne geçebilmek için yerli tohum konusunda önemli çalışmalara imza atan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, 2018 yılında hizmete sunduğu Yerel Tohum Üretim Merkezi’nde ürettiği mahallî tohumları Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırmaya devam ediyor.

Büyükşehir Belediye Lideri Yılmaz Büyükerşen’in lokal üretimi desteklemek ismine hayata geçirdiği proje Türkiye’ye örnek olurken, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Lokal Tohum Üretme Merkezi’nde çoğaltılan ve geçtiğimiz yıllarda Eskişehir başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli kentlerinde düzenlenen tohum takas şenliklerine gönderilen lokal tohumlar, artık de Ankaralı çiftçiler ile buluşacak.

Bu kapsamda Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Ziraî Araştırma ve Geliştirme Şube Müdürlüğü bünyesinde suram kademesinde olan Mahallî Tohum Merkezi için belediye yetkilileri Eskişehir’e geldi. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Mahallî Tohum Merkezi’ni ziyaret eden Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, kurulacak olan yeni merkez için 50 çeşit tohum talebinde bulundu. Talep edilen tohumlar Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından teslim edildi. Ankara heyeti verilen takviye nedeniyle Lider Yılmaz Büyükerşen’e teşekkür ederken, lokal tohumun yaygınlaşması için suram basamağında olan merkezin Ankara ve ülkemiz için çok değerli olduğunu belirttiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu