Haber

Etiyopya’da yeni şehir inşası için camilerin yıkımı durduruldu

Etiyopya’da yerel yönetim, yeni şehir inşası için camilerin yıkılmasını durdurarak şehir planlamasında Müslüman gruplarla işbirliği yapma sözü verdi.

Addis Standard’ın haberine göre, Etiyopya İslami İşler Yüksek Şurası Lideri Hacı İbrahim Tufa, bölgede huzursuzluğa neden olan cami yıkımlarını görüşmek üzere Oromiya Eyalet Lideri Shemelis Abdissa ile bir araya geldi.

Yaklaşık 5 saat süren görüşmede Müslüman temsilciler yaşananlardan dolayı derin üzüntülerini dile getirirken, güvenlik güçlerinin göstericileri hedef almasını eleştirdi.

Abdissa, son 2 hafta içinde hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerini iletti ve daha önce yeterli bilgi verilmediği için hata yaptıklarını itiraf etti.

Başkent Addis Ababa’nın dışında kurulacak olan “Shegger” isimli şehrin İslam dahil dini değerlere uygun olarak kurulacağını belirten Abdissa, kentte çağdaş camiler inşa etmek istediklerini söyledi.

Devlet Başkanı, Müslümanların yaşadığı bölgelerde artık yıkım olmayacağını söylerken, şehir planlamasında Müslüman temsilcilerin de yer alacağını vurguladı.

Etiyopya’da son 2 haftada yaklaşık 20 caminin yıkılmasının ardından başlayan gösterilerde en az 3 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

Etiyopya hükümeti Mart ayında Shegger adında yeni bir şehir kurarak hem kaçak hem de yasal yapıları kamulaştırarak yıkmaya başladı.

Oromiya Eyaleti hükümeti, yıkımların yalnızca yasa dışı yapılara yönelik olduğunu savundu ve sürecin anayasal ve yasal olduğunu savundu.

haber-pulumur.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu