Haber

Fransa Ulusal Meclis Başkanı İsrail ziyaretinde tepkilere yol açtı

Fransa Ulusal Meclis Lideri Yael Braun-Pivet’in İsrail ziyareti sırasında “İsrail’in kendini savunma hakkına hiçbir şeyin engel olmaması gerektiğini” söylemesi tepkilere yol açtı.

Braun-Pivet dün Fransız heyetiyle birlikte İsrail’i ziyaret etti.

Burada basına açıklama yapan Braun-Pivet, İsrail-Filistin çatışmasında Gazze’deki sivillerin korunmasının önemli olduğunu belirtti.

Braun-Pivet, “Gazze’de siviller bazen kalkan olarak kullanılıyor, tamam korunmaları lazım ama hiçbir şey İsrail’in kendini savunma hakkına engel olmamalı. Her çatışmada olduğu gibi saldırgan da hedef de var.” dedi. dedi.

İsrail’e koşulsuz destek veren açıklamalar yapan Braun-Pivet’e muhalefet tepki gösterdi.

Fransız siyasetçi Jean-Luc Melenchon, konuyla ilgili yaptığı açıklamada -Aviv’de kamp kurdu.” dedi.

Fransız Milletvekili Sebastien Delogu, konuk olduğu BFMTV kanalında, İsrail’e giden Braun-Pivet’in katliamı meşrulaştırma hakkının olmadığını savundu.

Delogu, Braun-Pivet’in “aşırı sağcı İsrail hükümetine Filistin topraklarında kendini savunma, katliam yapma ve çocukları öldürme hakkına sahip olduğunu anlatmak için” bu ülkeye gittiğini değerlendirdi.

Braun-Pivet’in ciddi bir siyasi hata yaptığını vurgulayan Delogu, Braun-Pivet’in istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Fransız Milletvekili Manuel Bompard, X sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada, Braun-Pivet’in İsrail askerlerinin yanında çekilen fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaşmasına tepki gösterdi.

Bompard, “Parlamento Lideri Braun-Pivet, savaş suçları işleyen bir orduyla yan yana görünmemeli” dedi. İfadesini kullandı.

Çatışmaların sona ermesi çağrısında bulunan Bompard, Fransa’nın Gazze’deki ablukayı derhal kaldırmasını, oradaki tutukluları serbest bırakmasını ve ateşkes çağrısında bulunmasını talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu