Haber

Gaziemir’in en eski yapısı yeniden doğacak

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, 2 milyon 800 bin liraya kamulaştırdıkları ilçenin en eski binasının onarım çalışmalarının başlaması için yapı ruhsatnamesine imza attı. Tarihi bina Kültür Evi olarak hizmete açılacak.

Kentin en eski yapılarından birini 2 milyon 800 bin liraya kamulaştıran Gaziemir Belediyesi, binayı geleceğe taşımak için onarım projesi hazırladı. Belediye Başkanı Halil Arda, ilçenin tarihine ışık tutan ve Gaziemirlilerin hafızalarında nadide bir yeri olan tarihi yapının onarım çalışmalarının başlatılması için yapı ruhsatına imza attı.
“Gaziemir’i geleceğe taşıyacak projelere imza atmaya ve hayata geçirmeye devam ediyorum” diyen Lider Arda, “İlçemizin ayakta kalan en eski yapısı için hazırladığımız ve 2 milyona kamulaştırdığımız restorasyon projesinin yapı ruhsatını imzaladım. 800 bin lira. Restorasyon çalışmalarımızla tarihi yapıyı geleceğe taşıyacağız. Kentimizin geçmişine tanıklık eden yapıyı aslına uygun olarak restore ettikten sonra Kültür Evi olarak hizmete açacağız. İlçemiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Belediyenin hazırladığı proje kapsamında tarihi belgelerde bulunan bilgiler ve binada yapılan incelemelerin sonuçları ışığında eski bina yapıldığı dönemin malzemeleri kullanılarak restore edilecek. Tarihi şartlara uygun olarak restore edilecek olan yapıda günümüz teknolojisi de kullanılacak. Taş binada günümüz teknolojik imkanları ile havalandırma ve ısıtma sistemleri kurulacak. Binanın elektrik tesisatı da teknolojiye uygun olarak yenilenecek. 1870’li yıllarda Rum Haniotis Ailesi tarafından yaptırılan ve kentin tarihine tanıklık eden yapı, restorasyonun ardından Kültür Konutu olarak hizmet verecek. Projenin tamamlanmasıyla birlikte tarihi binada kültür sanat etkinlikleri, edebiyat söyleşileri ve şiir dinletileri yapılacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu