Haber

İddia: HEDEP ile AK Parti dolaylı olarak buluşuyor

Yerel seçimler öncesinde partilerinde aktif olarak yer almayan ancak genel merkezi kendilerinden haberdar olan bazı eski siyasetçilerin AK Parti ve HEDEP adına toplantılar yaptığı iddia edildi.

Gazeteci Sedat Bozkurt, Kısa Dalga’daki yazısında, 2015 yılında analiz sürecinin sona ermesinin ardından kurulan bu temasın ayrıntılarını şu sözlerle aktardı:

“Erdoğan’ın bu aralar anayasa meselesine çok odaklandığını görüyoruz. 2028’de yeniden aday olmaya, kazanmaya çalışıyor. Bunun da teknik zorlukları var. Onun öncelikli hedefi yerel seçimleri sorunsuz atlatmak.

AKP ile HEDEP arasında uzun süredir isimsiz, resmi olmayan bir toplantı yapılacağı konuşuluyordu. Doğru. Kurumsal temsil misyonu bulunmayan eski siyasetçiler bir araya geliyor. Bu toplantılarla ilgili parti yönetimlerini de bilgilendiriyorlar. Edindiğim bilgilere göre bu konuşmalar dostça sohbetler şeklinde olmuyor. HEDEP üyeleri AKP’nin yerel seçime destek modellerini destekliyor; Siyasi tutukluların serbest bırakılması, kayyum sisteminin sona erdirilmesi, Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması gibi somut taleplerle karşılık veriyorlar.

HEDEP Eşbaşkanı Tülay Hatimoğulları, yerel seçimlerde olası ittifakların mümkün olduğunu ancak açıkça yapılması gerektiğini savunurken, bu toplantılarda özellikle CHP’nin kazandığı seçimler etrafında güçlü adayların ortaya çıkması konuşuluyor. AKP ile HEDEP arasındaki bu toplantılar “farklı partilerden iki eski dostun konuşmaları” olarak değerlendirilse de bu toplantılarda elde edilen bilgilerin aktarıldığı yerler parti yönetimleridir. Alınan yanıtlar birebir olarak paylaşılmaktadır. Yani dolaylı bir diyalog söz konusu.” (HABER MERKEZİ)

kuyucak-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu