Haber

İran’da idam cezasına çarptırılan 2 kişinin daha yargılanması talebi kabul edildi

İran’da Mahsa Emini gösterileri nedeniyle idam cezasına çarptırılan Muhammed Kobadlu ve rap sanatçısı Saman Saidi’nin (Yasin) yargılanma talebi yeniden kabul edildi.

Yargıya bağlı Mizan Haber Ajansı, Kobadlu ve Saidi’nin Devrim Mahkemesi’nin verdiği idam cezasına yaptığı itirazın sonuçlandığını duyurdu.

Yargıtay’ın belgelerdeki eksiklikleri dikkate alarak Kobadlu ve Saidi’nin itirazını Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 469’uncu maddesinin ilgili bölümleri uyarınca kabul ettiği kaydedildi.

Karara göre, her iki ismin dava belgelerinin idam kararını veren mahkemeye geri gönderileceği ve yargılamanın aynı mahkeme tarafından yeniden yapılacağı belirtildi.

İran’da Emini gösterileriyle ilgili davalarda “dünyada fitne çıkarmak”, “devlete savaş açmak”, “ateşli veya silahsız korku yaymak”, “öldürmek ve yaralamak” gibi suçlar işleniyor. zanlı.

İran Ceza Kanunu’na göre “dünyada fesat çıkarmak (ifsad fi’l arz)” ve “devlete karşı savaş açmak (savaş)” gibi kabahatlerle suçlananlar idam cezasıyla yargılanıyor ve çoğunlukla idam cezaları veriliyor. onlar için verildi.

Ülkede dördüncü ayına giren Mahsa Emini gösterileriyle bağlantılı olarak şu ana kadar en az 11 kişi idama mahkum edilirken, 2 kişi idam edildi.

Son olarak İran’da Yüksek Mahkeme, davadaki yeni delilleri dikkate alarak 23 yaşındaki Mahan Sadrat’ın Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 474. maddesi uyarınca yeniden yargılanması talebini kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu