Haber

İtalya Başbakanı Meloni: AB, İsrail-Filistin ihtilafında önemli bir rol oynayabilir

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, İsrail-Filistin çatışmasındaki gerilimi azaltmak için birlikte çalıştıklarını ve Avrupa Birliği’nin (AB) bu konuda önemli bir rol oynayabileceğini düşündüğünü söyledi.

Brüksel’de düzenlenen AB Liderler Zirvesi öncesinde Meloni, cumhurbaşkanlarının gündeminde olacak konulara ilişkin basına değerlendirmelerde bulundu.

Bir gazetecinin İsrail-Filistin çatışmasındaki gerilimin nasıl azaltılabileceği ve Gazze’ye insani yardımın nasıl yapılabileceğini sorması üzerine Meloni, “Gerginliği azaltmak, hayal edilemeyecek boyutlara ulaşabilecek bir çatışmayı önlemek için birlikte çalışıyoruz. Bunda AB’nin önemli bir rolü var.” “Bunun bir rol oynayabileceğini düşünüyorum.” söz konusu.

İtalya Başbakanı, “Hamas’a karşı Filistin yönetimine daha fazla önem verilmesi gerektiğini” belirtti.

Meloni, AB Liderler Zirvesi’nde tartışılacak konulardan biri olan sistematik olmayan göç konusunda somut ilerleme sağlanması gerektiğini belirtti. Meloni, bu konuları görüştükleri Mısır ve Tunus’a üstün bir perspektiften bakmamaları ve saygı göstermeleri gerektiğini, bunun Tunus’a bazen yetersiz geldiğini ifade etti.

Başbakan Meloni, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptıkları üçlü görüşmede Sırbistan ile Kosova arasındaki çözüme odaklandıklarını söyledi.

Meloni, bu konuya çözüm bulmaya kararlı olduklarını ve liderler olarak her iki ülkenin de anlaşmaların uygulanması yönünde adım atmasını istediklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu