Ekonomi

“Kırmızı çizgimiz” diyerek asgari ücretle ilgili rakamlar veren Ergün Atalay’dan tepkilere yanıt

Aralık ayının girmesiyle birlikte asgari fiyat artışı için pazarlık maraton başladı. Taban Fiyat Tespit Komitesi ilk toplantısını 7 Aralık’ta, ikinci toplantısını ise 14 Aralık’ta yapacak. Milyonlar merakla kararı beklerken, Türk-İş Lideri Ergün Atalay, TRT Haber’de asgari fiyatla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, 2023 yılında geçerli olacak asgari fiyat için personel kesiminin beklentisini açıkladı.

“İŞÇİNİN KIRMIZI ÇİZGİSİ 7 BİN 785 TL”

İktidar kanadı ve patron temsilcileriyle mutabakat halinde süreci ilerletmek istediklerini belirten Atalay, asgari fiyatın 7 bin 785 lira olması gerektiğini belirtti. Atalay, “Bunun altında bir rakamı kabul etmemiz mümkün değil. Bu rakam kırmızı çizgidir. Bu rakamın altında bir konuda masada olmayacağız.”

TEPKİ ÜZERİNE YENİ BİR AÇIKLAMA GELİYOR

Atalay’ın asgari ücret görüşmesinde 7 bin 785 lirayı ‘kırmızı çizgi’ olarak göstermesi vatandaşların tepkisini çekti. Konu sosyal medyada da gündem oldu. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, Sözcü’ye yaptığı son açıklamada, “Açlık sınırını asgari ücret olarak kabul ediyormuşuz gibi bir algı oluşturulmaya çalışıldı. Pazarlık masasında bana sorulduğu zaman şunu söylemek istedim. Açlık sınırı ortada ve bundan bahsedeceğim. Bugüne kadar açlık sınırının altında. Biz de zam aldık. Ama tabanın arzusu buydu” dedi.

“ÇALIŞANLARIMIZIN RAHATLIĞI OLSUN”

Atalay açıklamalarına şöyle devam etti: “Bu soruya cevaben bunu kesinlikle kabul etmeyeceğimizi, zaten açlık sınırı olduğunu, bu miktarın üzerindeki teklifleri görüşebileceğimizi söyledim. Yayını izleyenler ne dediğimi anlayacaktır. çok daha iyi demek. En iyi şekilde mücadele edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu