Haber

Macaristan Büyükelçisi Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünü kutladı

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, tüm Türk halkını Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü kuruluş yıldönümünü tebrik ederek, iki ülke arasındaki ilişkilerin bu yıl “üst düzey stratejik ortaklık” düzeyine çıkarılacağını kaydetti.

“2. Macar-Türk Dostluk Konseri ve Macaristan Milli Günü Kutlaması”, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Mehmet Kemal Bozay’ın katılımıyla Matis ev sahipliğinde CSO Ada Ankara’da gerçekleştirildi. ve çok sayıda misafir.

Türkiye ve Macaristan milli marşlarının okunmasıyla başlayan programda konuşan Matis, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını saygıyla selamlıyor ve tebrik ediyorum. Mustafa Kemal’in önünde saygıyla eğiliyorum.” Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Atatürk’tür.” söz konusu.

Geçtiğimiz yıl ilk dostluk konserini düzenlediklerini ve bu konserleri de tıpkı iftar yemekleri gibi geleneksel hale getirmeye kararlı olduklarını belirten Matis, “İkili kültürel ilişkilerimiz o kadar iyi ki 2024’ü ortak kültür yılı ilan ettik ve karşılıklı olarak bu konserleri de geleneksel hale getirmeye kararlıyız.” Ülkelerimizde güzel, farklı kültürel faaliyetler gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Türkiye’nin “Türkiye Cumhuriyeti” adı altında ilk uluslararası anlaşmasının 18 Aralık 1923’te Macaristan ile imzalandığını hatırlatan Matis, 90’ıncı yılında iki ülke arasındaki ilişkilerin “stratejik ortaklık” düzeyine çıkarıldığını hatırlatarak, şöyle konuştu: 100’üncü yıl dönümünde iki ülke arasındaki ilişkiler “gelişmiş stratejik ortaklık” seviyesine çıkarılacak. diye vurguladı.

Türkiye-Macaristan ilişkilerini her alanda ileri taşımakta kararlı olduklarını ve bu konuda çalışmalarını sürdürdüklerinin altını çizen Matis, iki ülkenin en zor zamanlarda birbirinin yardımına koştuğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından 2. Türk-Macar Dostluk Konseri düzenlendi ve resepsiyon düzenlendi.

susehrihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu