Ekonomi

Mısır’dan Türkiye’ye davet: ‘Kahve içelim’

Mısır Turizm Otoritesi CEO’su Amr Elkady, 2023 yılında Türkiye’den 150 bin turistin ülkelerini ziyaret ettiğini, bu yıl ise 250 bin Türk ziyaretçi beklediklerini belirtti.

İstanbul’da düzenlenen 27. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT 2024, Türkiye’den ve birçok ülkeden ziyaretçinin yoğun ilgisiyle devam ediyor. Yarın sona erecek olan fuar, özellikle düşük bütçeli ve ekonomik olması nedeniyle son yıllarda Türkiye’den çok sayıda turistin ilgisini çekti. ‘Havaalanında vize’Başvuru kolaylığıyla tatilcilerin yeni rotası haline gelen Mısır’dan da katılım oldu.

“MISIR’A 250 BİN TÜRK’ÜN GELMESİNİ BEKLİYORUZ”

Fuara katılan Mısır Turizm Otoritesi CEO’su Amr Elkady, Türkiye’den Mısır’a turistik ziyaretlerin 2022’den bu yana arttığını belirterek, “2022’de Türkiye’den 40 bin kişi ziyarete geldi ama Mısır’a gelme kuralları 2022’de arttı” dedi. 2023 daha kolay hale geldi.” O yüzden 2023’te yüzde 200’lük bir artış oldu, Türkiye’den Mısır’a 150 bin turist geldi. 2024 yılında daha fazla turist getirmek için bu fuara katıldık. Bu yıl daha da artış bekliyoruz. Bu yılın sonunda Mısır’a 250 bin Türk gelecek. “Gelmesini bekliyoruz” dedi.

Türkiye-Mısır ilişkilerini değerlendiren Elkady, “Türkiye-Mısır ilişkileri çok eskilere dayanıyor. Geçmişte karşılıklı ilişkilerin olduğu dönemler de vardı. Artık turistik ziyaretleri kolaylaştırma imkanları da arttı. Bunun nedenlerinden biri de” Biz de bu fuara katılmamızın sebebi bu imkanları kolaylaştırmak. Vizeler artık havalimanından alınabiliyor.” “Vizesiz giriş yapmak biraz daha zaman alacak” dedi.

Mısır’ın misafirperver bir ülke olduğuna değinen Elkady, “Mısır genel olarak misafirperver bir ülke. Ülkemizde en meşhur içecek Türk kahvesidir. Türk kardeşlerimizi ülkemize davet ediyoruz. Gelsinler, birlikte Türk kahvesi içsinler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu