Haber

Osman Kavala: İktidarla iklim değişir

Gezi Davası tutuklusu Osman Kavala bugün itibariyle 2002 gündür cezaevinde. Seçim sonuçlarının yargıda ve kamu kurumlarında insan haklarına saygılı bir yapıya kavuşmasını umduğunu belirten Kavala, af söylentileriyle ilgilenmediğini belirterek, “İktidarla birlikte iklim değişir” dedi.

Artı Gerçek’e seçimleri ve Gezi Davası’nın sonuçlarını değerlendiren Kavala, “Beni özgür kılmak için yapılanlar, yargının hukuk çiğnenerek ve adalet ilkelerini çiğneyerek siyasi amaçlarla kullanılmasının en çarpıcı örneklerinden biridir. Hükûmetin taraf olduğu hallerde, hakim ve mahkeme heyetlerinin değişmesiyle nihayet hükûmetin istediği kararlar alınmakta, bağımsız hakimlerin etkisi karşı oy yazmaktan öteye geçememektedir.

‘CUMHURBAŞKANI SUÇLU OLDUĞUMUN DELİLİ OLARAK HAPİSHANE KATILIMIMI GÖSTERDİ’

Kavala, hakkındaki davada delil yetersizliğine bir kez daha dikkat çekerek, “Bu tür gösteri olaylarında hedef alınan kişilerin ciddi suçlar işledikleri algısının oluşması için cezaevinde olması ve orada tutulması gerekiyor. Aksi takdirde, Delillere dayanmayan suçlamaların hiçbir inandırıcılığı olmayacaktır.” Demirtaş’ın tutukluluğunun devamı ve Kobani davasının da hükümet açısından benzer bir işlevi olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘Ben endişe ediyorum’

Beraatini hatırlatan Kavala, tutukluluğunun hukuka aykırı olarak devam etmesine tepki gösterdi. Sadece kendi yaşadıkları için değil, diğer tutukluların yargılanma süreci için de “Normalde kabul etmem mümkün değil” diyen Kavala, “Durumdan endişe duyuyorum” diyerek endişelerini dile getirdi. yargıda ve buna yeterince tepki verilmediği için üzgünüm.”

‘DİĞER ÖZERK KURUMLARDAKİ MEVDUATLARI GÖRMEK MÜMKÜN’

AFAD ve Kızılay’a yöneltilen eleştirilere de değinen Kavala, “Bunların durumu, siyasi müdahalenin hayati fonksiyonları olan kurumları nasıl etkilediğini ve işlevlerini tam olarak yerine getirmesini engellediğini ortaya koymuştur. Diğer özerk kurumlarda da benzer bir bozulmayı gözlemlemek mümkündür.”

Bu kapsamda bir öneride de bulunan Kavala, “Kamu kurumlarında bir iyileşme olması için keyfi uygulamalara izin vermeyen, demokrasi ve hukuk kurallarına tam uyan anlayışın hakim olması gerekir” dedi.

‘GÜÇTEN DE DESTEK GELEBİLİR’

Siyasi partilerin 14 Mayıs’a yönelik vaatlerini değerlendiren Kavala, “Millet İttifakı’nın hazırladığı ortak belgede, yargının bağımsız ve kozmik hukuk normlarına uygun, değer yargılarına sahip bir anlayışla işleyen bir hale getirileceği belirtiliyor. insan onuru esas alınacak” diyen “HDP ve TİP’in de hakimlerin ve hakimler kurulunun bağımsızlığına katılacağını düşünüyorum. Muhalefetin bu bahislere uyum sağlayacağını, hatta daha önce iktidar bloğunda yer alan bazı siyasilerin takviye yapacağını düşünüyorum” dedi.

‘GÜÇ İLE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ’

Kavala, seçim öncesi yapılan “siyasi af” yorumlarına da “Ben ilgilenmiyorum” yanıtını verdi. ‘Seçimden sonra iktidar değişirse kısa sürede yargıdaki iklim değişir’ diyen Kavala, “Hukuksuz uygulamalar talep edilmeyeceği için yargıdaki iklimin kısa sürede değişeceğini savunuyorum. ve bunları yapanlar siyaset tarafından korunmayacaktır.Seyahat davası kararlarının düzgün işleyen bir hukuk sisteminde kabul edilebileceğini, “Hiç sindirilebilecek türden uygulamalar değil. Bu davanın yeniden görülmesi kaçınılmazdır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu