Yaşam

Titanik Batığının 3D Modeli Oluşturuldu

Nisan 1912’de bir buzdağına çarptıktan sonra Kuzey Atlantik Okyanusu’nun tabanına battı. titanik Elbette dünya tarihinin en ünlü gemisi. İçinde 1500’den fazla insan gömü bulunan gemiyle ilgili araştırmalar sürüyor. Birkaç ay önce de geminin enkazına dair eşi benzeri görülmemiş görüntüler paylaşılmıştı.

Bugün de batıkla ilgili özgün bir çalışma paylaşıldı. BBC’nin yayınladığı habere göre araştırmacılar, enkazın dijital bir sürüm oluşturmabize geminin benzeri görülmemiş bir görüntüsünü verdi.

3 boyutlu model, enkazın 700 binden fazla görüntüsü kullanılarak oluşturuldu

Proje, derin su keşifleriyle tanınıyor. Magellan Limitedve imalat şirketi Atlantik Yapımları ile gerçekleştirildi. İki şirketten araştırmacılar, Titanik’in okyanus yüzeyinin yaklaşık 3800 metre altında bulunan enkazının 2022 yazında ortaya çıktığını keşfetti. 700 binden fazla görsel alınmış. Bu görüntüler daha sonra geminin 3 boyutlu dijital bir kopyasını oluşturmak için kullanıldı.

Magellan’dan Gerhard Seiffert modele ait, “ Yarattığımız şey, en çok kazın son derece gerçekçi bir fotogerçekçi 3D modelidir. Daha önce, yakalanan görüntüler bir seferde yalnızca küçük bir enkaz alanını görmenize izin veriyordu. Bu model, insanların yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapmasına olanak tanır. ilk kez tüm enkaza aynı anda bakmak.sağlar”ifadelerini kullandı.

Gemi tarandıktan sonra araştırmacıların eline geçti. 16 TB bilgi ve 4K video sol. Bu veriler üzerinde aylarca süren işlemlerden sonra 3 boyutlu modelin görselleri ve fotoğrafları ortaya çıktı. Atlantic Productions ayrıca sürecin bir belgeselini de çekti.

Modelin üzerinde gemi üzerindeki seri numaralarından, açılmamış şampanya şişelerine kadar pek çok detay bulunuyor. Uzmanlar, 3 boyutlu kopyanın tarihçilere ve mühendislere Titanik’in batışı hakkında daha fazla bilgi sağlayabileceğini söylüyor.

elmaliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu