Teknoloji

Vakıflar Genel Müdürlüğü Zeytinliklerini Drone ile Sayıyor

Vakıflar Genel Müdürlüğü, atalarımızdan miras kalan zeytinlikleri havadan ve yerden ölçüm teknikleriyle drone ile sayıyor.

Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürlüğü sorumluluğundaki diğer 1.750 parselde bulunan yaklaşık 180 bin zeytin ağacının sayısı ve parsel sonlarında coğrafi konumlarının belirlenmesi amacıyla son teknolojiyle donatılmış drone’larla havadan izleme yapılıyor. -art fotogrametrik görüntüleme ve Lidar tarama sistemleri. Aynı zamanda GNSS ve GPS teknolojisi ile yer ölçüm teknikleri de kullanılmaktadır. Zemin ölçümünün zor olduğu ve ağaç yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerde Lidar teknolojisi ile üç boyutlu nokta bulutu verileri üretilerek bu bölgelerdeki zeytin ağaçlarının tespiti daha hızlı ve doğru bir şekilde yapılmaktadır.

Çalışma sonucunda zeytin ağacı sayısı güncellenecek ve atalarımızdan miras kalan her zeytin ağacının coğrafi koordinatları belirlenerek veri tabanında saklanacak. Mevcut bilgiler ışığında periyodik saha denetimleri yapılmaya devam edilecektir.

TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü, zeytinliklerin bulunduğu alanları ve atalarımızdan kalan tüm eserleri titizlikle koruyor ve gerekli tüm çalışmaları sürdürüyor. Zeytin ağaçlarının korunması, sayımı, takibi ve gerekli tüm çalışmaları en son sistem teknolojileri kullanılarak yapılmaya devam etmektedir.

Genel Müdür Sinan Aksu, konuya ilişkin verdiği brifingde, mevcut zeytinlik alanlarının sayımının yapıldığını ve son sistem teknolojileriyle zeytin ağaçlarının durum değerlendirmesini tamamladıklarını belirtti. Aksu, “Vakıflar Genel Müdürlüğümüzle birlikte atalarımızdan bize miras kalan zeytin ağaçlarının yaşatılması için çalışıyoruz. Ayrıca yeni zeytinliklerimizi de bünyemize katıyoruz. Son olarak zeytinliklerimizin sayısını da artırdık. Satın alımını tamamladığımız Balıkesir Havran ilçesinde 55 bin dönüm arazide 434 zeytin ve 137 incir ağacı.

Her dinin kutsal meyvesi sayılan zeytin, kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de 6 ayette ve birçok hadislerde geçmektedir. İnsanlık için şifa kaynağı olan zeytin meyvesini yaşatmak, insanlığa hizmette en çok değer verdiğimiz alandır. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğümüz, zeytinlik ve incir ağaçlarını korumakta ve üzerine düşen sorumlulukları titizlikle yerine getirmekte; Zeytinlik ve incir ağacı alanlarını genişletmeye devam edeceğiz” dedi. – BALIKESİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu