Haber

‘Vicdansız Başkan’

6 Şubat Malatya depreminde Kırçuval Oteli yıkılmış, belirsiz rakamlara göre 20 kişi hayatını kaybetmişti. Otelin sahibi AK Parti Malatya Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı ve AK Parti Malatya Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Zafer Kırçuval’dı.

Deprem sırasında otelde Malatya Büyükşehir Belediyesi Spor Voleybol Takımı’ndan 9 voleybolcu bulunuyordu. 3 genç sporcu kurtarıldı. 6 sporcu hayatını kaybetti.

Birgün yazarı Timur Soykan, Kırçuval Oteli’nin daha önce de Elazığ Depremi’nde hasar gördüğünü ancak siyasi bağlantılardan yararlanılarak hasarsız bir rapor elde edildiğini yazdı. Soykan ayrıca, bu otelin enkazında 6 sporcusu hayatını kaybeden takım kaptanı Latif Okyay’ın yerel seçimlerde Battalgazi Belediye Başkanı Adayı olduğunu belirtti. Soykan, Okyay’ın Kırçuval Oteli’nin sahibiyle yan yana seçim kampanyası yürütmesinin hayatta kalan sporcular tarafından vicdansız olarak yorumlandığını belirtti.

Timur Soykan’ın “Vicdansız Başkan” başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Bugün Latif Okyay AKP’nin Battalgazi Belediye Başkanı Adayı ve seçim kampanyası yürütüyor. Yanında da kadrosundaki voleybolcuların ölümüne sebep olmakla suçlanan Zafer Kırçuval var. Birlikte ziyaret edip oy istiyorlar.

Kırçuval Oteli’nin enkazından sağ kurtulan Malatya Büyükşehir Belediyesi Spor Voleybol Takımı oyuncusu Berk Söylemez’e bu durumun kendisine ne hissettirdiğini sordum. Olayın travmasını hâlâ yaşayan Berk Söylemez şunları söyledi:

‘Benim ve o otelde hayatını kaybeden arkadaşlarımın hayatı o kadar değersizdi ki. Seçim uğruna o otelin sahibiyle poz veriyor. İnsan hayatının hiçbir değeri yoktur. ‘Takımın başkanı bizi hiç aramadı.’

‘VİCDANSIZLIK’

Depremde Kırçuval Otel’de hayatını kaybeden 27 yaşındaki Mehmet Can Ağırbaş grup kaptanıydı. Nişanlıydı ve evlilik hazırlıkları yapıyordu. Fotoğraflardan birinde Latif Okyay, play-off’a kalan takımın kaptanı Mehmet Can Ağırbaş’a çiçek verirken görülüyor. Ama şimdi fotoğraflarda Zafer Kırçuval onun yanında. Mehmet Can Ağırbaş’ın annesi Zeliha Ağırbaş ise bu duruma ‘Mantıksız’ diyerek tepki gösteriyor. Latif Okyay’a mesaj gönderdiğini anlatan Zeliha Ağırbaş, şöyle konuştu: ‘Oğlumun katiliyle yan yana durmamasını söyledim. Ama yine de birlikte seyahat ediyorlar. “Eşim yanına giderek vicdanı varsa bunu yapmamasını söyledi” diyor.

‘TADİLATLAR YARIŞMAYA NEDEN OLDU’

Kırçuval Otel’de aralarında voleybolcular, Malatya Büyükşehir Belediyesi Spor Ampute Futbol Takımı’ndan 4 sporcu ve 3 mühendisin de bulunduğu 20 kişi hayatını kaybetti. Üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hâlâ iddianame hazırlanmadı.

Ailelerin avukatı Davet Sarıoğlu, ‘İlk bilirkişi raporunda binada birçok tadilat yapıldığı ve bu tadilatların taşıyıcı sistemlere zarar verdiği açıklandı. Ancak Haziran ayında tamamlanan bu raporda sorumlular belirtilmedi. “Bu raporun 5 ay savcılıkta bekletilmesinin ardından Kasım 2023’te Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden sorumluları gösteren ek rapor istendi” dedi.

ADALET 5 AY ERTELENDİ

Aileler adalet beklerken avukat Davet Sarıoğlu, raporun 5 ay rafta kalmasına tepki gösterdi. “Böyle bir zaman kaybını anlamak mümkün değil” dedi. Böylece bir yıldır iddianame yazılmadı ve Zafer Kırçuval’ın davası hep ertelendi.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu