Ekonomi

Yen düşerken Japonya müdahaleye hazır olduğunun sinyalini verdi

Japon yeni, Tokyo’nun para birimini desteklemek için potansiyel müdahale konusunda şimdiye kadarki en güçlü uyarısının ardından Çarşamba günü önemli bir yükseliş yaşadı. Yen daha önce dolar karşısında 34 yılın en düşük seviyesine ulaşmış ve günün erken saatlerinde 151,97’ye gerilemişti. Bu hareket, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) faiz oranlarını artırmakta yavaş davranacağı yönündeki trader beklentilerinin ortasında gerçekleşti.

Japonya’nın yen alımına yönelik teyit edilen son müdahalesi, BOJ’un ultra gevşek para politikasını sürdürme kararının ardından Eylül ve Ekim 2022’de gerçekleşti. Müdahaleler, yenin önce 145’e, ardından da dolar başına 151,94 ile 32 yılın en düşük seviyesine gerilemesine tepki olarak yapılmıştı.

Yen satın alma müdahaleleri, Japonya’nın ihracata dayalı ekonomisini desteklemek için daha sık yapılan yen satma uygulamasına kıyasla nadir olarak görülüyor. Ancak yendeki mevcut zayıflık, yakıt ve hammaddeden makine parçalarına kadar geniş bir yelpazeyi içeren ithalatın maliyetini etkilediği için sorun yaratıyor.

Çarşamba günü Maliye Bakanı Shunichi Suzuki’nin yenin değer kaybına karşı “kararlı adımlar” atmaya hazır olduklarını belirtmesiyle Japon yetkililer sözlü uyarılarını arttırdı. Ayrıca durumu görüşmek üzere acil bir toplantı düzenlendi ki bu genellikle hükümetin hızlı kur hareketlerinden duyduğu endişenin piyasalara bir sinyali olarak görülür.

Japonya’nın en üst düzey döviz diplomatı Masato Kanda, yendeki son hareketlerin aşırı hızlı olduğunu ve ekonomik temellerle uyuşmadığını belirterek, daha fazla düşüşü önlemek için müdahale olasılığına işaret etti.

Piyasa oyuncuları şimdi 152 yen ve ardından 155 yen üzerindeki keskin hareketleri müdahale için potansiyel tetikleyiciler olarak izliyor. Halkın zayıf yen ve artan yaşam maliyetlerinden duyduğu memnuniyetsizlik de 2022’de olduğu gibi hükümeti harekete geçmeye zorlayabilir.

Müdahale, Maliye Bakanlığı’nın emri vermesini ve BOJ’un bunu uygulamasını içerir. Yeni desteklemek için Japonya’nın yabancı rezervlerini dolar satmak ve yen almak için kullanması gerekecek. Ancak müdahalenin maliyetli olması ve döviz piyasasının muazzam günlük hacmi göz önüne alındığında uzun vadede sürdürülebilir olmayabileceği için zorlukları da yok değil.

Japonya’nın döviz rezervleri yaklaşık 1,3 trilyon dolar seviyesinde, ancak ağır müdahaleler bu rezervleri tüketebilir. G7 ortaklarının, özellikle de dolar söz konusu olduğunda ABD’nin desteğini kazanmak da Japonya için hayati önem taşıyor. Japonya’nın 2022’deki müdahalesi sırasında Washington’un zımni onayı belirgindi, ancak gelecekteki müdahalelerde, özellikle de yaklaşan ABD başkanlık seçimlerinde benzer desteğin verilip verilmeyeceği belirsiz.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu