Ekonomi

Bill Ackman Liderliğindeki Pershing Square Halka Arz Öncesi %10 Hisse Satışından 1,05 Milyar Dolar Elde Etti

Bill Ackman’ın yatırım şirketi Pershing Square Capital Management Pazartesi günü yaptığı açıklamada, şirketin %10’luk hissesini çeşitli kurumsal yatırımcılara ve özel varlık yönetimi firmalarına satarak 1,05 milyar dolar topladığını duyurdu.

Bu işlem Pershing Square’i önümüzdeki yıl ya da 2026’da gerçekleşebilecek olası bir ilk halka arz için hazırlıyor. Reuters haber ajansının yakın tarihli bir raporuna göre, şirketin şu anda 10,5 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Bu finansman turunun katılımcıları arasında yatırım şirketi ICONIQ, özel sigorta şirketi Arch Capital Group (ACGL), finansal hizmetler şirketi BTG Pactual, İsrail sigorta şirketi Menora Mivtachim, varlık yönetimi şirketi Consulta ve dünya çapında bir grup özel varlık yönetimi şirketi yer alıyor.

CEO Bill Ackman, “Bu taze sermaye, hem mevcut yatırım stratejilerimizde hem de yeni stratejilerimizde yönetim altındaki varlıklarımızı büyütmemizi sağlayacak” dedi.

Pershing Square, yatırımın yaklaşık 500 milyon dolarlık kısmını Ackman’ın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yeni yatırım projesini finanse etmek için kullanmayı planlıyor. Bu proje, Avrupa’da listelenen Pershing Square Holdings’in yapısını yansıtacak şekilde, ancak daha düşük ücretler ve daha kolay erişilebilir yatırım seçenekleriyle tasarlanmıştır. Bu yeni yatırım fonunun New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) işlem görmesi planlanıyor.

Paranın geri kalanı, Ackman’ın tanıtmayı planladığı ek yatırım fonlarının oluşturulmasına tahsis edilecek.

Pershing Square aynı zamanda bağımsız çalışan yeni bir yönetim kurulu oluşturdu ve şirketin sahipliğini yeniden yapılandırdı. Firma Ben Hakim’i başkanlığa terfi ettirirken, eski başkan Nick Botta artık başkan yardımcısı olarak görev yapacak.

Pershing Square’in Alphabet (NASDAQ:GOOGL), Chipotle Mexican Grill (CMG) ve Universal Music Group gibi büyük şirketlerde önemli yatırımları bulunuyor.

Bu makale yapay zeka kullanılarak üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu