Haber

Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu’ndan Fransa’nın “Azerbaycan’a yaptırım” kararına tepki Açıklaması

TBMM Türkiye- Azerbaycan Parlamentolar Ortası Dostluk Kümesi Genel Sekreteri, AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Fransa Senatosunun “Azerbaycan’a yaptırım uygulanmasını” içeren önergeyi kabul etmesini şiddetle reddettiklerini söyledi.

Aydemir, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, TBMM Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu’nun Azerbaycan’a destek bildirisini okudu.

Fransa Senatosunun Azerbaycan’a karşı yaptırım uygulama kararının kelam konusu olduğunu belirten Aydemir, “Bunu şiddetle kınıyoruz. Fransa Senatosunun yaptığı şey, özü itibariyle Azerbaycan- Ermenistan ilişkilerini sekteye uğratmaktır. Özü itibariyle Ermenistan-Türkiye ilişiklerine de bir engel koymaya çalışmaktır.” diye konuştu.

Karabağ’ın Azerbaycan’ın öz yurdu olduğunu vurgulayan Aydemir, ikinci Karabağ savaşında, Azerbaycan’ın 2 bin 800 şehit vererek bunu bir defa daha kanlarıyla tescil ettiğini söyledi. Aydemir, şunları kaydetti:

“Fransız senatosu tarafından alınan karar yok kararındadır. Fransız Senatosunun aldığı karar, dünya barışına bir ihanettir. Dünya barışını yok etmeye yönelik bir adımdır. Biz de bu adımı Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Ortası Dostluk Kümesi olarak kınadığımızı, kabul etmediğimizi söylüyoruz. Fransız Senatosunun bu çeşit açıklamaları, üçlü bildirilere tarafların sıkı sıkıya bağlı kalması taahhüdünden uzaklaştıracaktır. TBMM Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Ortası Dostluk Kümesi olarak, Azerbaycan Ulusal Meclisinin, Fransız Senatosuna karşı aldığı yaptırım kararına ait karşı bildiriyi destekliyoruz. Fransız Senatosu’nun kabul edilemez şartını ise şiddetle kınıyoruz.”

İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısı

Öte yandan Aydemir, eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş ve GÜZEL Parti Genel Lider Yardımcısı Ahmet Kamil Erozan’ın, İstiklal Caddesi’nde 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaralandığı terör saldırısına yönelik kelamlarını eleştirdi.

Aydemir, ” PKK’yı aklama adına, katledilen çocukların vebali, tepkisi PKK’ya yansımasın diye inkara gidiyorlar. Selahattin Demirtaş bunu yapıyor, bu normal zaten, akrebe niye ısırdın denir mi? Ama İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kamil Erozan, açık açık Selahattin Demirtaş’tan çok daha ileri ifadeler kullanıyor. Bu kadının terörist olmadığına dair kayıtlar düşüyor. Şu rezalete bakar mısınız? İYİ Partili isim, HDP’lilerden daha fazla teröristin yanında duruyor.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu