Teknoloji

Ubisoft ve Riot Games, Oyun İçi Sohbetlerde Zararlı İçerikleri Tespit İçin “Zararsız İletişim” Projesini Duyurdu

Rahatsız edici davranışlarla çaba etmek için birinci sefer gerçekleştirilen dallar ortası araştırma çalışmasını Ubisoft ve Riot Games birlikte yürütecek.

Ubisoft ve Riot Games, yeni bir teknoloji iştirakine imza atarak ziyanlı oyuncu etkileşimlerini önlemek emeliyle yapay zekâya takviyeli “Zararsız İletişim” isimli araştırma projesini duyurdu. Çalışma, oyun içi dataları toplayan bölümler ortası paylaşımlı bir veritabanı ve tespit ekosistemi oluşturmayı amaçlıyor. Bu sayede yapay zekâ temelli önleyici denetim araçları, rahatsız edici davranışları tespit edebilmeleri ve azaltabilmeleri için daha yeterli eğitilecek.

Fair Play Alliance’ın etkin üyeleri olan Ubisoft ve Riot Games, oyunlarda inançlı ve keyifli çevrimiçi tecrübeler yaşatabilmenin birlikte çalışma ve bilgi paylaşımıyla mümkün olacağına inanıyor. Bu nedenle bu çalışma, iki şirketin de daha ödüllendirici toplumsal tecrübeler yaşatan ve ziyanlı etkileşimlerden arınmış oyun yapıları oluşturma serüvenlerinin devamı niteliğinde.

Ubisoft ve Riot Games “Zararsız İletişim” isimli araştırma projesiyle, gelecekteki dal işbirlikleri için teknoloji temellerinin nasıl atılabileceğini ve bu çalışmaların ahlak ve kapalılığını teminat altına alacak bir sistemin nasıl oluşturulabileceğini araştırıyor. Oluşturulacak veritabanı, Riot Games’in oldukça rekabetçi ve Ubisoft’unsa çok çeşitli oyunları sayesinde her tipten oyuncuyu ve oyun içi davranışı kapsayacak. Bu sayede Riot Games ve Ubisoft’un yapay zekâ sistemleri daha iyi eğitilecek.

“Bu proje, oyunlarımızda daha sağlıklı ve güvenli bir etkileşim kurmak için önemli bir adım”

Riot Games’in Teknoloji Araştırma Önderi Wesley Kerr, hususla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Rahatsız edici davranışlar oyunlara has bir sorun değil. Çevrimiçi bir toplumsal platforma sahip her şirket bu zorlayıcı sıkıntıya bir tahlil aramakta. Bu nedenle biz de inançlı topluluklar oluşturmayı ve çevrimiçi ortamlarda olumlu tecrübeler yaşatmayı hedefleyen Ubisoft üzere bölüm ortaklarımızla birlikte çalışmaya kendimizi adadık. Bu proje oyunlarımızda daha sağlıklı, inançlı ve kapsamlı etkileşim kurmak için kıymetli bir adım. Ayrıyeten böylesine yenilikçi sistemler geliştirebilmek için Riot’un her alanına yayılmış kararlılığı ve çalışmasının harika bir örneği” dedi.

Ubisoft La Forge’un Baş Yöneticisi Yves Jacquie ise;

“Rahatsız edici oyuncu davranışları, son derece ciddiye aldığımız ve tahlili çok güç olan bir sorun. Ubisoft olarak bir müddettir inançlı ve eğlenceli tecrübeler sağlayabilmek için büyük tedbirler üzerine çalışsak da oyun bölümü olarak bir ortaya gelip bu sorunu çözebileceğimize inanıyoruz. Riot Games’le kurduğumuz bu teknoloji iştiraki sayesinde topluluklarımızın bağlandığı bu ortamların dizayncıları olarak olumsuz davranışları daha tesirli bir halde engelleyebilmenin yollarını keşfedebileceğiz.” dedi.

Henüz yeni başlayan “Zararsız İletişim” araştırma projesi, gelecekte bütün oyuncu topluluklarına yarar sağlamayı amaçlayan dallar ortası tutkulu bir projede atılmış birinci adım olma niteliğini taşıyor. Ubisoft ve Riot birinci araştırma keşfinin bir kesimi olarak sonucu ne olursa olsun bu çalışmanın birinci basamağında elde edilen bulguları tüm kesimle paylaşacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu